Stratégiai prioritásaink – hálózatosság

Legutolsó módosítás: 2013. február 23., 13:13

Az egyházi munka és közösség szervezetét a hálózatosság jegyében alakítsuk át

Egyházunk a krisztusi testvériség közössége, de gyarló emberek által alkotott szervezet is egyben. Botladozásaink, kishitűségeink, elégtelenségeink, hibáink, bűneink nehezítik a leginkább célszerű és hatékony szervezeti megoldások alkalmazását, a bölcs, higgadt és egyetértésen alapuló döntések meghozatalát, a döntések felelős végrehajtását. Az elmúlt évtizedekben a szerveződési elvek végletei között ingadoztunk: a történelmi és politikai kényszerek miatti központosításra a rendszerváltozás után egyházunk olyan választ keresett, ami végre teret adott az alkotó kezdeményezéseknek, a gyülekezeti autonómiának, az erős egyéniségek és csoportok önálló programjainak. Mindez azonban az egyházi szervezet szempontjából egyre inkább a széttartás, a dezintegráció állapotát hozta el, aminek körülményei nem alkalmasak a szolidaritás, az egymás támogatása és a hosszú távú döntések meghozatala, különösen pedig érvényesítése számára.

A kereszténység történetéből is kereshetünk tanulságokat arra, hogyan lehetünk képesek meghaladni ezeket a rossz végleteket. Krisztus igéjének hirdetésében és a megváltás személyes élményének megtapasztalásában hírt kell adnunk magunkról testvéreinknek, tudnunk kell egymás munkájáról, gondjairól, eredményeiről, hogy átélhessük a valódi közösség (communio) ajándékát. Közösségeinknek, gyülekezeteinknek is össze kell kapcsolódniuk, hiszen a tapasztalatok megosztásával és az egymást jól kiegészítő tudásbázisok felhasználásával kölcsönösen erősödhetünk. Isten csodálatos műve, az élő természet túlélő és hatékony létformáinak működése alapján is megtanulhatjuk azt, amit napjaink tudományos kutatása feltárt az elmúlt években: a hálózatos jellegű szerveződés kínálja a szervezeti stabilitás, a kapacitások hasznosulása és az eredményesség optimális keretét.

Legyünk tehát Krisztus közösségének hálózati pontjai egyénenként, gyülekezetként, intézményként is! A szükségképpen alkalmazandó függőleges hierarchia akkor lesz működőképes, ha egy ilyen hálózatos összefogás járja át egyházunkat. Az információkat közvetlenül, a központi elosztástól függetlenül is elérhetővé tesszük és közzétételüket ösztönözzük ennek a hálózatnak minden pontján.

A hálózatosság elsődleges feltétele az információkat közvetítő csatornák tudatos és hatékony használata. Ma már egyházunkban is rendelkezésre áll a sajtó, az internet, a kommunikáció megannyi formája, lelkes önkéntesek és szakemberek a gyülekezeti weboldalaktól az országos egyházi sajtóig elkötelezetten alkalmazzák ezeket. Tudatosan és célzottan fejlesszük a médiakommunikáció használati kultúráját gyülekezeteink, híveink, idősebb testvéreink között is! Életszerű, vonzó tematikájú és számukra is érdekes, elsajátítható tanfolyamokat, elérhető eszközöket szervezünk a digitális világból élethelyzetük, szociális körülményeik miatt kizáródott testvéreinknek. Ébren töltött idejük egynegyedét televízió előtt töltik a magyarok, fiataljaink számára az internet válik az elsődleges információs közeggé: ne hagyjuk, hogy ezek az órák teljesen elvesszenek, a lelki és értelmi ürességet növeljék csupán, hanem adjunk támpontokat egymásnak az értéktartalom kereséséhez, a látottak kellően kritikus s egyben léleképítő feldolgozásához.

A hálózat nem csupán információ, hanem együttműködési forma is. A helyi és csoport-tudások sokszínűségének ereje, értéke mindinkább világossá válik a mai világban, amikor már látjuk a központosított tudások korlátosságát. Bátorítjuk ezért a szokásos adminisztratív csatornákon túlnyúló együttműködéseket gyülekezetek, szakmai csoportok és szakemberek között. Ahogyan az önkéntesség, úgy a hálózatosság is szervezeti erőforrásunk lehet a közös cselekvés révén és a szervezhetőség határainak kitágulása által. Egyfajta „egyházi Facebook” kialakításával élő közösséget tarthatunk mindazokkal, akik személyes élethelyzetük miatt nem lehetnek ott a gyülekezeti élet mindennapjaiban, így ha segítségre szorulnak, vagy éppen segíteni tudnak, a közösség tagjaiként számíthatunk egymásra. A különféle tematikájú szerveződések és programok akár az egyházon belül, akár ahhoz csatlakozva rugalmasan és elérhetően működhetnek, legyen szó önkéntes segítségről, értékesítési platformokról, szakterületi csoportokról. Ezek vezethetnek vissza a személyes közösségekbe is.

A missziós küldetés teljesítése a hálózati szerveződésben új lehetőségeket kap. Amikor a hagyományosan településhez, lakhelyhez kötött gyülekezeti közösség tagjai, különösen a fiatalok, rövidebb-hosszabb időre máshol tanulnak, dolgoznak, élnek, akkor gyülekezetmegtartó szerepe van egymás számontartásának. A Krisztus közösségéhez való csatlakozáshoz is alkalmasabb a szélesebb felületet, konkrét üzeneteket, egyéni és kiscsoportos tanúságtételeket kínáló hálózati forma, mint a tömbszerű és zártabb egységet alkotó nagyegyház.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek