Zsinati tagok reflexiói a stratégia kapcsán

Legutolsó módosítás: 2013. február 27., 12:00

Fábri György felügyelő rövid ismertetőjét élénk beszélgetés követte, melynek néhány hangsúlyos részletét idézzük.

Roncz Béla iskolaigazgató az oktatási intézményekkel és a diáksággal kapcsolatos párhuzamokra hívta fel a figyelmet: az önkéntesség területén érdemes megvizsgálni az együttműködés lehetőségeit a középiskolákban bevezetendő 50 órás közösségi szolgálatban. A hálózatosság elősegítése érdekében az (iskola)lelkészek jelezhetnék az egyetemi lelkészségek felé a továbbtanuló evangélikus diákok megjelenését, de ugyanez érvényes a más településre, akár külföldre költözők esetében is. A fenntarthatóság jegyében gondolhatunk az ökoiskolákra, erdei iskolát kiürült templomok környezetében is szervezhetnének iskoláink, akár ilyen célú telekvásárlással kiegészítve.

Abaffy Zoltán, a zsinat nemlelkészi elnöke konkrét ötletként a kreditrendszer megfontolását vetette fel a lelkésztovábbképzésben, ösztönözve lelkészeinket a folyamatos tanulásra. Szabó Szilárd lelkész a romakérdés és a mélyszegénység tematizálására hívta fel a figyelmet. Ördögh Endre és Wagner Szilárd a pozitív proritások konkrét feladatokra, határidőkre való lebontását és a testületi irodához hasonló hatékony összefogását javasolta. 

Ifj. Hafenscher Károly, a zsinat lelkészi elnöke konkrét zsinati feladatokat villantott fel: a teológiai bizottság reflektáljon az előttünk álló szövegre, a zsinat pedig válasszon ki egy prioritást – a hivatásszerűséget –, és ennek jegyében munkálkodjon a következő három évben. Rück András nemlelkészi küldött ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az egy pont kiemelése mellett az 5 prioritást indikátorlistaként is alkalmazhatnánk az egyházi szolgálat különböző területein, egyfajta taktikai mérőműszerként.

Laborczi Géza lelkész az egyetemes papságra utalva jelezte, hogy az egyházban a lelkészen kívül mindenki önkéntes! A paritás elve a társadalom felé is jól kommunikálható egyházi hagyomány, ugyanakkor a lelkészképzésben is nagyobb hangsúlyt kell adni a csapatmunkára való képzésnek.

Győri Gábor esperes a lelki háttér megerősítésére hívta fel a figyelmet, hiszen az egyházban nem lehet újjászületés nélkül dolgozni. Száraz Csenge Gitta szintén a közös krisztusi alapra való építkezés fontosságát emelte ki. Gáncs Péter püspök – korábbi országos missziói lelkész – a zsinat missziói stratégiájával való összehangolást sürgette.

Fabiny Tamás püspök összefoglalójában megköszönte a beszélgetést, és örömét fejezte ki, hogy az identitáskeresés után most feladatorientált módon, egyházunkért égve próbálunk közösen utakat keresni. A stratégia szó bibliai hátterére (1Tim 6,12) utalva jelezte, hogy a stratégiai munka valójában a Jézussal való közösség keresése: ennek a kereteit alakítva próbálunk nem szivárgó edényt létrehozni. A konkrét javaslatok megvalósítása (pl. a hívek országos nyilvántartása) ugyanakkor a prioritások „aprópénzre váltása” mellett egyben súlyos költségvetési tételeket is jelenthet majd. Örömteli ugyanakkor, hogy több, már elindult egyházi kezdeményezés is az öt stratégiai témába illeszkedik, így pl. a borsodi romastratégia, vagy a fenntarthatóságot a gyakorlatban szolgáló Luther Market.

 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek